دعا از نظر روایات اهلبیت

بِسم ِ الله ِ الرَّحمن ِ الرَّحیم ِ

« دعا برترین عبادتهاست. دعا کنید و بر آنچه تشویق شدید، رغبت بورزید. دعوت خدا را اجابت کنید، تا رستگار شوید و از عذابش نجات یابید .»

                                                                               « امام باقر(ع) »

« دعا همان عبادتیست که خدا اعراض کننده را وعدۀ عذاب داده. حتماً دعا را ترک ننمائید. زیرا وسیله ای بهتر از آن برای تقرّب بسوی حقّ نیست. و از دعا کردن به جهت کوچکی حاجت خودداری نکنید. زیرا برآورندۀ حاجتهای بزرگ و کوچک یک مقام است. بنابراین ابداً از دعا خسته نشوید، زیرا دعا در نزد حقّ تعالی منزلتی بس بزرگ دارد .»

                                                                                         « امام صادق(ع) »

« عاجزترین مردم کسی است که در دعا کردن کوتاهی نماید، و بخیل ترین مردم کسی است که از سلام کردن خودداری نماید .»

                                                                                         « نبّی اکرم(ص) »

« آری اجابتها وهدفها در پناهگاه دعاها، مانند باران در میان ابرها مخفی و پنهانست. دعا کن تا مورد کرمش واقع شوی. علی(ع) مردی کثیر الدّعاء بود. او میفرمود: دعا سپر مؤمن (در مقابل بلاها ) است و اگر درب خانه ای را زیاد بکوبی عاقبت به رویت باز شود. خداوند دوست دارد بندگانش از او درخواست کنند، و پاداش دعای آنان در روز قیامت مانند عملهای دیگرشان بهشت خواهد بود .»

                                                                                            « امام صادق(ع) »

مسلمانی که دعا می کند اگر دعایش درباره قطع رحم و انجام گناهی نباشد، به یکی از سه هدف خواهد رسید :

خداوند در برآوردن نیازش سرعت فرماید، یا نعمتی را برای او ذخیره سازد و یا شر و آسیبی را از او دور نماید. دعا مغز و روح عبادتها است. هیچ دعائی بی اثر نمی ماند و لااقل کفارۀ بعضی از گناهان واقع می شود. بنابراین در دعا سخت بکوشید، چه آنکه حقّ تعالی از اعطاء خسته نگردد، بلکه شما از خواستن خسته می شوید. وقتی خدا توفیق بندۀ خود را برای دعا فراهم نمود، علامت آنست که درهای رحمت را به روی او گشوده است. و کسی که به دعا توفیق یابد بدبختی ندارد .

                                                                                         « رسول خدا(ص) »

« خداوند از خواسته های دل آگاه است، ولی دوست دارد نیازها به پیشگاهش عرضه شود. پس هرگاه دعا می کنی تمام حاجت هایت را نام ببر .»

پیش از طلوع و غروب آفتاب در دعا کردن بکوش، و هیچ امری نباید ترا از این کار مانع بشود. البته هرگز نباید بگوئی: خواستۀ من مهّم است، شاید برآورده نشود. از خدا بخواه که او هر امری را بخواهد، انجام میدهد. از خدا بخواه و گمان مبر که کار از کار گذشته است ( یعنی داشتن ایمان به قضا و قدر نباید انسان را در طلب حاجتها و کوشش در برآوردن آنها باز دارد ) .

دعا کلید نجات است. بهترین دعا آنست که از سینۀ پاک و دلی ترسناک برآید. مناجات سبب پاکی نیّت و وسیلۀ رهائی (از حوادث ناگوار دنیا و آتش جهنّم در آخرت) است. پس هرگاه ناراحتیها هجوم آوردند، به خدا پناه ببرید .

                                                                                             « امام صادق(ع) »

« و لِلّهِ الا َسماءُ الحُسنی فَادعوُهُ بِها » :

برای خدا نامهای نیکی است. او را با آنها بخوانید .                             « اعراف 180 »

« اُدعوُنی اَستَجِب لَکُم اِنَّ الَّذینَ یَستَکبِروُنَ عَن عِبادَتی سَیَدخُلوُنَ جَهَنَّمَ داخِرینَ » :

مرا بخوانید که شما را اجابت خواهم کرد. آنانکه از پرستش من سر باز میزنند، بزودی در حالیکه خوار باشند وارد دوزخ خواهند شد .                                                                                                            « غافر 60 »

/ 32 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امین فرزامی

سلام آبجی جونم خوبی[قلب][بغل][ماچ] نماز روزه ات قبول باشه[فرشته] عیدت مبــــــــــــارک[گل]

تاجیک

سلام [گل]عید فطر برتو نازنینم مبارک باد [ماچ][قلب] ممنون که به یادمی![ماچ] التماس دعا

تاجیک

سلام [گل]عید فطر برتو نازنینم مبارک باد ![ماچ][قلب] ممنون که به یادمی [ماچ]راستی سلام من را به آبجی کوچیکه هم برسان! التماس دعا

زینب

http://www.pourang1352.blogfa.com/ سلام آبجی جان... آهنگ وبمو نمیشنوی آبجی؟ [ناراحت] آخه بروبچ میگن نمیشنون بهار شنید البته اما غیر از بهار کسی نگفته که آهنگمو میشنوه[ناراحت] آدرس وبلاگ نسیم اونه خبری از نسیم ندارم... اما فکر نمیکنم از چیزی ناراحت شده باشه و نیومده باشه اگه گوشیم سالم بود زنگ میزدم بهش ولی فکر کنم کاری چیزی براش پیش اومده که نیست آبجی.... این شعر شیرینی پزون عمو رو به حد مرگ دوست دارم[نیشخند] زیاااااااارتت قبوووووولللللللللل!!!!!!!! [ماچ][ماچ] گیر نده که خوابشو نبینی.... شاید واسه همینه... نمیدونم والا[ناراحت]

زینب

یه لینک گذاشتم توی آپم.... اونو نشنیدی هنوز؟

نرگس

به نام خدا سلام اجیم... اجی من دعاکردنو دوس دارم مخصوصا اگه براورده شه کلی کیف میکنم[قلب]

امين فرزامي

خصوصي

زینب

میخوام برات نظر خصوصی بذارم... اولش اینو توی آپم گفته بودم اما پشیمون شدم پاکش کردم

دریا

سلام عزیزم خوبی؟ نیستی؟ دلم تنگیده واست[چشمک][ماچ]

زینب

اونموقع که نظر گذاشتم به نظرم اومد ارور داد و نظرم ثبت نشد... واسه همین بیخیالش شدم... بعدش هم پیش خودم فکر کردم اینکه ناراحتیمو بهت بگم فقط تو رو ناراحت میکنه.... خب آخه تو اصلا وقتی ناراحتی بهم چیزی نمیگی... همش من میگم....