سفر به دیار عشق!

هر کاری که با نام خدا آغاز نشود، ابتر است!

سرانجام روز تحقق آرزوهای بزرگ فرا می‌رسد سپیده ای مملو از بلور شبنم اشک گلبرگهای استغفار و لحظه های سبز رویش دعا بر ساقه نیایش.

حالا دیگر آماده احرام بستنیم. با خود می‌اندیشی که چگونه این هجرت را باید آغاز کرد از یک سو در دل غم جدایی از مدینة الرسول قلبمان را می‌فشارد و جاذبه حرم پاک نبوی پاهایمان را به بند کشیده و از آن سو شور و حال احرام و میقات و پر کشیدن به سوی کعبه‌ی مقصود، هوایی‌مان کرده است، می‌اندیشم که سرانجام هنگام رفتن رسیده است، ذیحجه است؛ ماه حج و ماه حرمت...باید رفت.

ناگهان غمی جانکاه به ذهن و جانت می‌نشیند و دقایق سنگین و دشواری را سپری می‌کنی هر لحظه به کنار پنجره اتاق می‌آیی و به پُر، تـَر کردن کاسه‌ی نگاهت از حرم پیامبر می‌پردازی. جامه احرام را از چمدان سفر بیرون می‌آوری خلوتی می‌گیری و یک بار برای همیشه مردن خود را به نظاره می‌نشینی، پس از غسل که شستشوی تن از پلیدی‌های روزگار است با دو تکه پارچه سفید احرام می‌پوشی و حرکت به سوی میقات را آغاز می‌کنی.

مسجد شجره بسیار زیبا و رویایی است مخصوصاً در شب که به شکلی دل‌انگیز و چشم نواز نور پردازی شده است. بسیار وسیع با بنایی مدرن و الهام گرفته از سبک معماری سنتی و یک‌دست سفید. تمام اطراف مسجد با درختانی سبز و مرتفع پوشانده شده است. بعد از نماز نیت می‌کنی و لبیک گویان ساختمان مسجد را ترک می‌کنی. از هر گوشه ای صدای لبیک اللهم لبیک، ان الحمدا...و لا شریک لک لبیک...به آسمان بلند است. حالا دیگر همه زائران سفید پوشند، همه محرم و آماده اجابت دعوت حق.

مسیر مسجد شجره تا کعبه طولانی است بیش از چهار ساعت، همه در ذکر و مناجات و راز و نیاز. ناخودآگاه به فکر همه کسانی می‌افتی که از تو التماس دعا داشتند، خودت را آماده دیدار می‌کنی، قلبت می‌لرزد، شوقی وصف ناشدنی سرتاسر وجودت را فرا می‌گیرد، برخلاف مسجدالنبی که از خیلی دورتر مناره هایش دیده می‌شود، هر چه به مکه نزدیکتر می‌شوی اثری از مسجدالحرام و کعبه نمی‌یابی. علت را جویا می‌شوی؛ پاسخ این است که مکه و به خصوص کعبه در داخل گودی و پایین ترین نقطه شهر است.

به یاد می‌آورم در کودکی هر گاه می‌خواستم خدا را صدا کنم به آسمان نگاه می‌کردم و حال می‌فهمم که خدا در گودی با گود نشین‌هاست، خدا در این نزدیکی است مسجدالحرام و باب الفتح در مقابل ماست اولین چیزی که مرا متوجه خود می‌سازد، سعی صفا و مروه تعدادی از زائران است، پیش تر می‌روم و ناگهان خودم را در مقابل کعبه خانه خدا می‌بینم. کعبه با پارچه ای سیاه که آیاتی از قرآن بر آن نقش بسته با در طلایی و ناودان طلا و عاشقانی که منظومه وار بر، گِرد آن در گردش اند مستت می‌کند و زانوانت سست می‌شود به سجده می‌افتی، اشک دیدگانت را شستشو می‌دهد، این بار با چشمانی پاک به کعبه نگاه می‌کنی.

شیرینی این دیدار تا پایان عمر با تو خواهد ماند آنگاه دل به دریا می‌زنی و به گردشی پروانه وار می‌پیوندی که تو را تا عرش خواهد برد.

رواق منظر چشم من آشیانه توست

کرم نما و فرود آ که خانه خانه‌ی توست

منبع:

خانواده سبز

 -------------------------------------------------------------------------------------------

یادش بخیر سال 85 که عمو رفته بود مکه، من خیلی ذوق زده بودم هر اخبار و تصویری در مورد مکه پخش می‌شد من نگاه می‌کردم و با خودم می‌گفتم خوش به حال عمو که قراره به همچین جاهایی بره! حتی رفتم ببینم که اعمال ذی‌الحجه چیه؟

رفتم مفاتیح رو باز کردم و فهرستش رو نگاه کردم و یه دفعه چشمم به عبارت " نماز دهه اول ذی‌الحجه" افتاد...با خوشحالی پیداش کردم و جزئیاتشو خوندم و نماز این بود:

*( و آن دو رکعت است بین نماز مغرب و عشاء که در هر رکعت بعد از حمد یک مرتبه توحید و آیه‌ 142 سوره اعراف را بخوانید تا با ثواب حاجیان شریک شوید )*

منم کلی خوشحال شدم...دلم میخواست تو این سالی که عمو میره مکه، ولی من نمی‌تونم برم حداقل تو ثواب حج عمو اینا شریک باشم. امیدوارم شما هم بخونین و بتونین تو این ثواب شریک باشین.

راستی یه سوال:متفکر

این خوبه که آدم به هر قیمتی که شده بره مکه؟...باشه بیشتر توضیح میدم!لبخند

ما یه همسایه داریم که یه بار رفته حج تمتع و با امسال میشه دوبار...و همینطور اینقدر رفته حج عمره که حسابش از دست همه در رفته...امسالم که به خاطر آنفولانزا بعضی از مردم نرفتن...ایشون به گفته خودشون 24 میلیون دادن و سهم یکی دیگه رو خریدن و الانم در مکه تشریف دارن!...حالا نظرتون چیه؟...خوب نیست آدم یکم به فکر اطرافیانشم باشه؟؟؟؟ابرو

لطفاً نظرتونو بگین دلم میخواد بدونم؟!قلب

 

 

/ 9 نظر / 19 بازدید
زینب

سلام بر آبجی الهام جانم!! نه آدم لازم نیست که اینقدر به فکر زیاد رفتن به حج باشه. هر کسی که بیشتر بره حج آدم بهتری نیست. من فکر میکنم ممکنه حتی زیاد رفتن به حج گاهی ریا هم حساب یشه.

مهر

سلام الهام خانم! گفتی بیا منم اومدم. به نظر من این اشکال از سازمان حج و زیارته. باید کاری صورت بگیره تا همه ی افراد مشتاق حداقل یک بار حج تمتع و عمره رو تجربه کنند. افرادی هستند که در حسرت این سفر روحانی سالهای عمرشان سر می شه و حتی ممکنه بهش نرسند. فیلم وقتی همه خواب بودند رو دیدی؟ درصد زیادی از مردم جامعه ی ما این گونه اند.

مهر

شرمنده چند تا اومد! اشکال از خط بود فکر می کردم نمیاد. تکراری ها رو حذف کن.

دریا

سلام عزیزم ممنون که سر زدی وبلاگ جالب وقشنگی داره من لینکت میکنم اگه خواستی توهم بکن[چشمک]

تاجیک

الهام نازنینم و فاطمه ی عزیزم سلام به نظر من هم درست نیست که هدف آدمها فقط رفتن به آن مکان باشد ! قدیمها که تلفن و اینترنت و ایمیل نبود خوب یک ماه بودن در حج یعنی فقط با خدا بودن همه هم آرزو داشتن یک ماه تمام بدون دردسر با خدا حرف بزنند ولی الان که به قول معروف همیشه باید آنلاین و دردسترس باشیم دیگه فرقی نمی کند تو حج باشیم یا شهر خودمان ! حج یعنی ارتباط خالصانه با خدا ، یعنی اگر یک بار هم قسمتت بشود باید انقدر ارتباطت را قوی کنی که ریسمان اتصالت به خدا آنقدر محکم بشود که تا آخر عمرت یک بندش هم پاره نشود ، اینهایی که هر سال می روندحج مثل آن افرادی می مانند که گوشی موبایلشان خراب است و شارژ خالی می کند و ساعت به ساعت باید شارژش کنند تا بتوانند یک کلام با هاش صحبت کنند .به خاطر همین هر سال باید بروند و دوباره برای بندگی خودشان را شارژکنند البته امیدوارم واقعا برای این کار بروند ! خدا حج واقعی را قسمت همگیمان بکند! می بوسمتان ! راستی آبجی کوچیکه هر وقت آپ جدید می گذاری بهم خبر بده خوشگلم! آبجی کوچیکه [ماچ][ماچ][ماچ][ماچ][ماچ][ماچ][ماچ] [ماچ][ماچ]دوستت دارم نازنین ! التماس دعا دوستدار همیشگیتون

سحر - گيلان

به نام خدا سلام به فاطمه جونم و آبجي الي نازم ! خوبيد؟!!!![گل] درست ميگي ... به نظر من هم حج ظاهري اينه كه بري كنار خونه خدا... و برگردي. اما خيليها ميرند و حقيقت رفتنشون را نميتونند درك كنند. [سوال]حج يعني عهد بستن با خدا ، يعني پاك بشي و تا آخر عمر سعي كني پاك بموني. يعني به جاي زير آب زني و ريا كاري و غرور و غيبت و تهمت و... دست يكي كه محتاجه وگرفتاره رو بگيري و نذاري بيفته توي گناه.. يعني بتوني تسليم خدا بشي و... . نه لزوما هر كي بره حج حتما حاجي نميشه. بايد حاجي شد ،حتي اگر نشد كه بري كنار خونه خدا. اما اگر توانايي ماليش باشه يكبار حج تمتع واجبه.. اگر از واجبت واجبتري پيش نياد. دوستتون دارم....هميشه موفق و شاد باشيد.. دو تا آجيها...[گل][ماچ] فعلا[خداحافظ]

سولماز

بنام خدا سلام خوبی؟؟ به منم سر بزن[ماچ][زبان] فعلا دست علی یار تو خدا نگهدار تو تابعد..................یاحق[گل][خداحافظ]

سیمین (ف)

سلام الهام جان[لبخند] خوبی عزیزم عیدت مبارک[ماچ]

مریم ع

[ماچ][گل][قلب]